Bez względu na to czy mamy do czynienia ze szczeniakiem czy z dorosłym psem, jedną z bazowych umiejętności, które wprowadzam od samego początku jest obligatoryjne, spokojne akceptowanie separacji od człowieka. Zbudowanie u psa przekonania, że tylko permanentna bliskość opiekuna jest gwarantem bezpieczeństwa, jest zwyczajnie nie w porządku w stosunku do psa.

Poczucie bezpieczeństwa psa

Poczucie bezpieczeństwa i spokój u psa buduje się m.in. poprzez wprowadzenie stałej rutyny dnia. Pies lubi spać w ciągu dnia i to dużo. Pies potrzebuje mieć czas na odpoczynek. Kiedy będziemy ciągle psa dotykać, przytulać, czy być przy nim cały dzień (pierwsze dni w nowym domu), będzie mu znacznie trudniej wyciszyć się samemu. 

Zabawa z psem

Uczymy psiaka równowagi pomiędzy pobudzeniem i zabawą, a odpoczynkiem i wyciszeniem. Gdy pies śpi lub odpoczywa, nie zaczepiamy, nie budzimy, nie bierzemy na ręce (na to szczególnie wyczul swoje dzieci i pilnuj ich!). Wykorzystujemy te momenty psiego zmęczenia na naukę izolacji od człowieka.

Nie wpadajmy w pułapkę ciągłych zabaw, treningów i innych aktywności dla psa. Jest mnóstwo zabawek, którymi może zająć się sam, bez twojego udziału. 

Uważnie obserwuj swojego psa

Pierwsze symptomy – chodzenie krok w krok za człowiekiem. Niech już wtedy zapali wam się czerwona lampka i przeanalizujcie dokładnie zachowanie psa. 

Pomysł z urlopem na pierwsze dni psa w nowym domu (dorosły czy szczeniak) jest bardzo dobrym pomysłem, ALE! – wykorzystaj ten czas mądrze. Nie spędzajmy 24h z psem, ponieważ nie będzie to możliwe po powrocie do normalnego trybu dnia. 

Zacznijmy od zrozumienia, że nauka/ trening samotności nie jest niczym złym dla psa, nie robimy mu tym krzywdy. Wszystkie odchylenia od normy zazwyczaj nie są dobre, uzależnienie psa od nas utrudni mu normalne funkcjonowanie. 

Staraj się wielokrotnie w ciągu dnia wykorzystywać każdą nadarzającą się okazję do tego, aby zostawiać psiaka chociaż na kilka minut samego. Może to być przy okazji wyjścia do toalety lub na dół wyrzucić śmieci.

Działaj krok po kroku, nie oczekuj od szczeniaka, że będzie w stanie wytrzymać 10 godzin sam, nie niszcząc, czy nie płacząc w mieszkaniu. Nie oznacza to, że borykasz się z lękiem separacyjnym, może to być zwyczajna nuda i zapewnienie sobie rozrywki.