Sporo właścicieli psów decyduje się na zakup szelek dla możliwości bezpiecznego i komfortowego spacerowania psa na smyczy. Jednak, kiedy zaczynają szukać informacji o tym, który model będzie dla ich psa najbardziej odpowiedni, to często napotykają na sprzeczne informacje. Na początku zaznaczamy – nie ma idealnego sprzętu dla psa, który będzie zupełnie neutralny dla jego układu ruchu. Jednak wiemy, że każdy z nas mając przy sobie psa, stara się zadbać o jego bezpieczeństwo i komfort na tyle na ile może. Dlatego postaramy się Was poprowadzić przez gąszcz informacji o tym, jakie szelki dla psa są bardziej bezpieczne i dlaczego. Niech Wasze wybory będą jeszcze bardziej świadome.

Szelki pierwotnie były wykorzystywane podczas psich zaprzęgów. Miały za zadanie równomiernie rozkładać się na ciele psa tak, aby mógł on maksymalnie wykorzystać swoją siłę, jednocześnie bez krępowania jego ruchów. W obecnych czasach szelki często spełniają rolę obroży – podczas codziennych spacerów to do szelek dopinana jest smycz i na tym sprzęcie odbywa się ta najważniejsza aktywność psa.

Kiedy szelki są konieczne?

W przypadku małych ras psów szelki mogą być konieczne, ponieważ obroża uciska na tchawicę, a małe rasy psów są jeszcze bardziej podatne na jej uszkodzenia. Wystarczy niewielkie szarpnięcie smyczą, aby mały psiak bardzo wyraźnie odczuł to na swojej krtani, stąd częstym wyborem są szelki, bo nacisk rozkłada się na większej powierzchni ciała psa. Warto również zaopatrzyć się w szelki, kiedy posiadamy psy aktywne, które często z nami biegają lub uprawiają psie sporty.

Ważne, aby szelki zakupione dla naszych pupili były dobierane rozsądnie. Prawidłowo dobrane szelki chronią kręgosłup psa oraz pozostałe części ciała podczas ewentualnego ciągnięcia psa. Poniżej spróbujemy przybliżyć Wam rodzaje szelek na rynku, co mamy nadzieję, ułatwi Wam zakup tych najlepszych 🙂

Model „STEP-IN” – tak zwane szelki spacerowe dla psa

Są to najbardziej powszechnie znane szelki dostępne na rynku. Pies wchodzi w nie przednimi łapami, dzięki temu pasy spinające zbliżają się i umożliwiają łatwe zapięcie na łopatkach. Niestety nie są one doskonałe. U psów posiadających mocno rozbudowaną klatkę piersiową paski mogą wpijać się w pachy psa i powodować bolesne obtarcia. Minimalnym uniknięciem tego na pewno będzie idealnie dobrany rozmiar i wyregulowana długość pasków, zwłaszcza dolnego, który nie może być za krótki. 

Zmodyfikowaną wersją tych szelek są „STEP-IN” 0. Posiadają rozbudowany panel piersiowy, dzięki czemu korzystniej rozkładają siłę nacisku oraz pozwalają amortyzować szarpnięcia. Paski są podszyte neoprenem lub innym miękkim materiałem co obniża ryzyko obtarć. Jeśli są solidnie wykonane można je wykorzystać dodatkowo jako szelki do samochodu.

Model ,,GUARD” – tak zwane okrągłe szelki dla psa

To właśnie ten typ szelek polecany jest dla psów z rozbudowaną klatką piersiową, jak np. amstafy czy boksery oraz dla czworonogów, którym step-iny obcierają pachy i wpijają się w klatkę piersiową.

W tym typie charakterystyczne są dwa paski dystansujące: na górze i na dole, co obniża ryzyko obcierania, ponieważ paski boczne są odsunięte od łopatek psa. Ten typ szelek jest równie powszechny co step-iny, ale bardziej bezpieczny dla psa. W tym modelu często szelki ubieramy przez głowę psa i zapinamy z obu stron w najszerszym punkcie klatki piersiowej. Dzięki takiemu rozmieszczeniu nie blokują łopatek oraz mostka, co daje zapewnienie, że w minimalnym stopniu wpływają na układ ruchu psa.

Niestety na świecie nie ma ideałów, dlatego też ten typ szelek posiada wady. Przede wszystkim nie gwarantują bezpieczeństwa na spacerach, ponieważ pies bez większego problemu może z nich wyjść. Początkowo możemy mieć również trudność z ich zakładaniem, ale jak to mówią – praktyka czyni mistrza, więc z czasem dojdziemy do perfekcji w tej kwestii. Niektóre modele, ale również w zależności od rodzaju sierści i budowy psa mogą się okręcać. Co raz częściej spotykane są modele z wygodną rączką na plecach psa, co może być pomocne podczas potrzeby przytrzymania psa bliżej siebie.

Na rynku dostępne są również w wersji bezuciskowej. To znaczy zawierają szeroki panel przedni, który tak jak wyżej opisany w step-inach znajdzie zastosowanie w samochodzie.

Model norweski szelek dla psa

Jeszcze niedawno, były to najchętniej wybierane szelki dla psa. Jest to typ szelek często spotykanych u psów pracujących w policji czy dla wojska. To zaufanie zyskały między innymi dzięki swojemu sportowemu wyglądowi, ale również ze względu na rączkę, która umożliwiała wygodne złapanie psa (szelki typu guard też mogą posiadać taka funkcję). Jak je ubieramy? Tak jak guardy zakładamy przez głowę, natomiast pasek z siodełka mocujemy pod brzuchem. Co ważne pasek na mostku nie powinien odstawać, ani luźno wisieć, ponieważ wtedy nie zapewniają one pełnego bezpieczeństwa. Dzięki takiej budowie możemy dostrzec podobieństwo do uprzęży dla konia: podbrzusznik i napierśnik.

Na rynku możemy znaleźć również wersję z rozbudowaną częścią grzbietową, która pomaga amortyzować szarpnięcia. Do zalety może również zaliczyć bezpieczne prowadzenie w tym typie szelek psa oraz fakt, że możemy do nich doczepić np. woreczek, latarkę czy zawieszkę z imieniem psa. Dobrze się sprawdzają dla psów asystujących właśnie dzięki aukcji wygodnego złapania psa za szelki.  

Niestety główną ich wadą jest to, że przedni pas sprowadza nacisk na mostek psa i może sprawiać to dyskomfort naszemu pupilowi. Dodatkowo uciskają miejsce przebiegu ścięgna mięśnia dwugłowego nad grzbietowym. Modele zabudowane niekoniecznie sprawdzają się dla małych psów, ponieważ mogą być zbyt masywne. Niestety w tym typie, pies po pewnym czasie uczy się poruszać z ograniczonym chodem, ponieważ na jego stawie barkowym przebiega taśma, która mocno ogranicza jego ruchy.

Model ,,easy walk”- szelki z zapięciem z przodu

Jak sama nazwa wskazuje, szelki ,,easy walk” mają nam ułatwić chodzenie z psem na luźnej smyczy. Ten model ma podobną budowę jak step-iny, ale smycz zapinamy od przodu. Kiedy pies zaczyna ciągnąć, szelki automatycznie obracają go w naszą stronę i uniemożliwiają dalsze napieranie psa do przodu. Działają na zasadzie swoistej blokady, która zazwyczaj przynosi efekty, niestety często kosztem psiego komfortu. 

Szelki szkoleniowe wymagają odpowiedniego treningu w pracy nad chodzeniem psa na luźnej smyczy oraz służą tylko tymczasowo jako sprzęt treningowy, więc nie mogą być używane jako szelki dożywotnie. Wręcz przestrzegamy przed zbyt częstym noszeniem tego typu szelek, bo niekorzystanie wpływają na układ ruchu psa oraz bez odpowiedniego treningu chodzenia na luźnej smyczy pies może się przyzwyczaić i zacząć ponownie ciągnąć na smyczy.

Model szelek do psich zaprzęgów

Są to szelki dedykowane głównie dla psów pracujących w zaprzęgach. Dzięki ich budowie ciężar oraz nacisk najlepiej się rozkłada. Znajdują również zastosowanie w przypadku biegania z psem, ewentualnie kiedy pies biegnie przy rowerze albo ciągnie sanki. Pamiętajmy, że ciągnięcie warto zapewnić rasom do tego stworzonym. 

Szelki dla szczeniąt i małych psów

Przede wszystkim powinny być wykonane z miękkiego materiału, aby nie podrażniały skóry maluchów. Tak jak pisałam wyżej są bardziej bezpieczne dla szczeniaka, ponieważ mamy większą pewność, że nie uszkodzą drobnego kręgosłupa psa i nie będą blokować tchawicy.  Zazwyczaj ten miękki materiał to neopren, ewentualnie podszyte są gąbką.

Szelki do samochodu dla psa

Jest to równie ważny element psiego wyposażenia, jak szelki spacerowe. Często podróżujemy z psem, czy to do weterynarza, czy na jakiś dłuższy spacer za miasto, często wozimy psa w samochodzie. Aby pies również czerpał przyjemność z podróży, a przede wszystkim był bezpieczny warto zakupić szelki, które są przeznaczone do jazdy samochodem. Powinny to być szelki mocne z szerokimi panelem, dobrze rozbudowanym na piersi. Dobrze by było, aby dodatkowo były wykonane z miękkiego materiału, aby jak najmniej uwierały psa podczas hamowania. Ważne, aby zapięcia były solidne, żeby przy szarpnięciu się nie zerwały. Bywają szelki, które posiadają specjalne zapięcie z tyłu, do którego mocujemy pas samochodowy. Niektóre modele posiadają pętle, przez które można przełożyć pas.